Celem strategicznym kampanii jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dobrze dobrane książki rozwijają umysł i emocje dziecka. Kształtują jego kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, która dzięki Wyprawce Czytelniczej może stać się prawdziwą przyjemnością oraz rozbudzać dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów.
W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą:
Pierwsze abecadło - antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m. in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych,
w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem - broszura, która jest poradnikiem dla rodziców
i opiekunów podpowiadającym, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami książki;
Kreatywny alfabet - plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
Za sprawą przygotowanej specjalnie dla dzieci rozpoczynających edukację w szkole podstawowej
i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania książki, zapraszamy pierwszoklasistów do czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych: rodziców, dziadków i opiekunów, podkreślając rolę i wartość czytania międzypokoleniowego.
Mamy nadzieję, że miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom na co dzień.